Salı, Mayıs 26

Mammografiden Kaçarken,Baz İstasyonuna Tutulmak

Öncelikle "Mammografi nedir?" "Baz İstasyonu nedir?" onları araştırdım ve istedim ki bilmeyenler varsa bu hikayede bahsedilenlere yabancı kalmasınlar.

Mammografi: Özel bir çeşit X-ray göndererek göğüs kanserinin erken tespitinde kullanılan bir çeşit tanı koyma işlemidir.

Baz İstasyonu: Yüksek yerlere yerleştirilen ve radyo sinyaleri ile iletişim kapsamını genişletmeye yarayan anten.

Bundan bir ay önce idi annemi aradım çünkü o gün "mammografi" için doktora gidecekti.Ben biraz hastalık hastasımı dersiniz, pimpiriklimi dersiniz o cinsden bir insanım ve tabiki annemin doktora gideceği tarihi aklımda tuttum ve o gün ne oldu ne bitti öğrenmek için annemi aradım. Aramızdaki diyolog şöyle gelişti;

Ben: Aloo, napıyon anne?

Annem:
Hiiiççç, iyiyim. Şimdi pazardan geldim,yorulmuşum(genelde dışarı herhangi bişey için çıktımı pazarada uğrar).

Ben:
Ne oldu mammografi sonucu?

Annem:
Gitmedim.

Ben:
Niye yaa?

Annem:
Amaann, televizyonda birsürü insan diyo, ondan yayılan ışınlar kanser yapıyo asıl diye.Sıksık çekilmeyin diyolar.Bir şikayetim yok benim. Ben üç sene önce gitmişdim, hem bak M.Teyzen(M.Teyzem annemin en iyi arkadaşı) hiç gitmemiş daha, hiçde bişey olmuyo.Hem M.Teyzen dedi ki; amaan arkadaşım gitme onun ışınlarıda kanser yapıyo diyolar,hem sizin sülalede yok kimsede gögüs kanseri. Gitme boşver,boşuna alma ışınları.

Ben
(bütün sinirlerimin tepeme çıkmış hal ile) : İyi oldu anne..Sen bunlara inanıyon öylemi yani.Yaa sen böyle cahil işlere inanmassın, ne oluyo sana yaa.Nasıl inanıyosunuz bunlara, şikayetin olmuyo zaten, o yüzden gidip orda varsa bişey görücekler işte. Sen kendin söylüyodun bunu, ne oldu sana.Bu gidişle herkes ota, çöpe inanacak, onu için, bunu yiyin, gece yatarken şuranıza,buranıza bilmem ne yaprağı yapıştırın, hiç bisey olmazsanız, ne kanser ne bişey.Bunlara mı inanmaya başladınız?

Annem:
Yaa, aslından ben inanmam öyle şeylere biliyon,yani bilim varken ama ne bileyim işte.O zaman ben gideyim şimdi. Öğleden sonra vermişlerdi sırayı yetişirim aslında.Gideyim mi şimdi o zaman? (Telaşlandı biliyo yaa yanlış yaptı, biride söyledi şimdi.Telaşı arttı:-)

Ben:
İyi o zaman hadi kapatıyom.Çabuk git.

Annem:
Tamam.Hadi görüşürüz.

Ben:
Görüşürüz.

Sükür ki, annemin mammografi sonucunda bişey çıkmadı ve şuan kendi içi de, benim içim de rahat.Gitmeseydi, gitmedim aslında gitmeliydim diyecekti bundan eminim çünkü her kadının belli bir yaşdan sonra bu risk altında olduğunu o da biliyor. Bir, iki gün önceki diyalogumuz;

Ben: Aloo, napıyon anne?

Annem:
İyiyim. M.Teyzene gittim bugün.Şimdi geldim daha.

Ben:
Napıyo? İyi mi?

Annem:
Sorma, evlerinin yakınına "baz istasyonu" kurulacakmış.Onun yaydığı dalgalar uzun dönemde kanser yapıyomuş. Mahallede imza topluyolar komşuları ile, yoğun yani bu aralar. Araştırmışlar komşuları ile, diyolar ki; şehrin heryerinde varmış bu istasyonlardan.Hatta bir kadın dört sene bu antenlerden biri ile yaşamış. Anten evinin çatısındaymış, haberi bile olmamış.M.Teyzen diyo ki"arkadaşım valla şans eseri yaşıyoz".

Ben
(Tutamayıp kahkahayı salıveriyorum): Desene "mammografiden kaçarken, baz istasyonuna tutuldu":-).

Annem
(Gülüyor): Öyle yaa.Güleriz ağlanacak halimize.

Ben:
Eee, işte görüyon gidip kontrol olmakda fayda var, başka durumlardan dolayı risk altında olabilirsin.Gidip erken teşhis olmak var.

Annem:
Öyle, öyle tabi.

Annemle ile yaşadığım bu diyologdan yola çıkarak daha iyi anladım ki, kesinlikle kültürümüzde bağlı olduğumuza gruba inanış hakim.Yani, komşumuzun, arkadaşımızın dediği bazı şeyler kendi doğrularımızın hatta bilimin ilimin önüne geçiyor ve hatta ve hatta, araştırmadan bize söylenildiği gibi inanmayı tercih ediyoruz. Bende kendimce bu iki konuda olabildiğince bilimsel ve doğru bilgilere ulaşmaya çalışdım ve sizlerle buradan paylaşmak istedim.
 • Baz istasyonları konusunda henüz kanser yaptığına dair kesinleşmiş ve bunu doğrulayan bilimsel bulgu olmadığı söyleniyor.Dünya Sağlık Örgütünün (WHO) sayfasına göre bu antenlerin radyo frenkansları (RF) yaydığı ve zayıf RF lerin insan sağlığını tehdit eden herhangi bir bilimsel bulgu olmadığı söyleniyor.Fakat bazı sitelerde bu istasyonların UHF ışınları yaydığı söyleniyor. Hukuken, insanların bu baz istasyonlarını yaşam yerlerine yakın yerlerde kurulmamasını istememe hakları vardır deniyor. Bu bilgi kirliği içinde bu konuda kesin birşey söylemek bana düşmez.
Göğüs Kanseri her kadının korkulu rüyası ve birçoğumuz yüzleşmekden korkuyoruz çoğu zaman.Annemin yaptığı da buydu belkide bilinçaltından, aslında kendisi bu konularda oldukça bilinçli ve bilgilidir.Tabiki bundan kaçarak kurtulamayız. Eğer yeterince bilgiye sahip olup, gereken önemleri alırsak erken teshiş sayesiden hayatımızı daha sağlıklı ve içimiz daha rahat olur.Bu konuda kendimce bazı araştırmalar yaptım ve buradan paylaşmak istedim. Aşağıdaki bilgiler Amerikan Yiyecek ve ilaç Yönetmeliği (FDA) sayfasından ulaşılmışdır(Dünyada hiçbir ilaç veya tedavi bu yönetmelikden geçmedikçe insan sağlığı için kulanılamıyor genelde.Bu açıdan güvenilir bir kaynak).
 • Mammografi 40 yaşını aşmış her kadın için tavsiye edilir herhangi bir şikayet ve belirtisi olmasa bile.
Kimler risk altındadır FDA tarafından şöyle tanımlanmış;
 • Anne veya kızkardeşlerinde göğüs kanseri görülmüş kişiler
 • Genlerinde kesin olarak bu göğüs kanseri geneni taşıyanlar (Bu gen Doğu Avrupalı Yahudi kökenli ataları onlarda daha sık rastlanmaktadır)
 • İlk regl dönemini 12 yaşın altında yaşamaya başlayanlar
 • Regl dönemi 50 yaşın üstünde bitmiş olanlar
 • Hayatında hiç çocuk sahibi olmamışlar veya 30 yaşın üstüdeyken ilk çocuğuna sahip olmuş olanlar
 • Gögüs bölgesinden daha önce radyasyon içeren tedavi görmüş olanlar
Yukarıda da belirtiğim gibi özellikle 40 yaşını aşmış her kadın bu konuda önlemi almalıdır. Ayrıca FDA resimli olarak kendimizi nasıl kontrol edebilceğimizi de açıklamış.Aşağıdaki gibi kendimiz zaman zaman kontrol edebiliriz.

Öncelikle aynaya bakarak göğüsde herhangi bir değişiklik olup olmadığına bakılmalı.Göz önünde bulundurulması gereken değişikler şöyle sıralanmış;
 • Göğüs ucundan herhangi bir sıvı gelmesi
 • Gögüs ucunda normal olmayan değişikler
 • Göğüs etrafındaki ciltde normal olmayan değişikler
Eğer önlemlerimiz alırsak kadınların korkulu rüyası olan göğüs kanseri ile daha bilinçli başa çıkabiliriz.

Herkese sağlıklı günler..2 yorum:

 1. her acidan cok hos bi yazi,sosyal iliskiler olarak,psikolojik ve saglik olarak yararli ve hemen hemen her kadinin bilmesi gereken temel bilgiler..tesekkur ediyoruz karaladiniz icin nesrin hanim...basarilar efenim

  YanıtlaSil
 2. tebrikler,güzel bir yazı...

  YanıtlaSil